| Bosch Benchmark HCG56651UC Appearance |
| Type | Hood |
| Style | Chimney Style |
| Venting Type | Convertible |
| Blower Type | Internal |
| Bosch Benchmark HCG56651UC Features |
| Vent Location | Top |
| Duct Type | Round |
| Light | Yes |
| Light Bulb Type | Halogen |
| Number of Fan Speeds | 3 or More |
| Automatic Turn On | Yes |
| Glass Canopy | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Filter Clean Indicator | Yes |
| Bosch Benchmark HCG56651UC Technical Details |
| Color | Stainless Steel |
| Weight | 54 lbs. |
| Width | 35.875" |
| Watts | 530 Watts |
| Volts | 120 Volts |
| Amps | 15 Amps |
| Dishwasher Safe Filters | Yes |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Filter Type | Charcoal |
| Frequency | 60 Hz. |
| Warranty Terms | 1 Year Warranty |
| UL | Yes |
| Fan | Yes |
| Recirculating Kit | Sold Separately |
| Duct Diameter | 8" |
| cUL | Yes |
| Motor Location | Integrated motor in hood chimney |
| Grease Filter Type | Multilayer Cassette |
| Grease Filter Material | Washable Stainless Steel |
| Total power of the lamps | 80W |
| Make-Up Air Compliant | Yes |
| Required Distance Above Electric Cooktop/Range | 24" |
| Required Distance Above Gas Cooktop/Range | 27" |
| Number of Light Bulbs | 2 |
| Convertible Ducting | Yes |
| Bosch Benchmark HCG56651UC Dimensions |
| Height | 42.375" |
| Exterior Width | 36" |
| Depth | 19.6875" |
| CFM | 600 CFM |