| Dacor HWHP3618S Appearance |
| Type | Hood |
| Style | Canopy Pro Style |
| Venting Type | Ducted |
| Blower Type | Internal |
| Dacor HWHP3618S Features |
| Vent Location | Top |
| Duct Type | Round |
| Light | Yes |
| Light Bulb Type | LED |
| Number of Fan Speeds | 3 or More |
| Glass Canopy | No |
| Removable Baffle Filters | Yes |
| Seamless Canopy | Yes |
| Dacor HWHP3618S Technical Details |
| Color | Stainless Steel |
| Width | 35.875" |
| Volts | 120 Volts |
| Amps | 15 Amps |
| Temperature Sensor | Yes |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Filter Type | Baffle |
| Frequency | 60 Hz. |
| Warranty Terms | 1 Year Parts and Labor |
| Fan | Yes |
| Recirculating Kit | No |
| Duct Diameter | 8" |
| Pro-Style | Yes |
| Make-Up Air Compliant | No |
| Number of Light Bulbs | 3 |
| Weight | 57.00 lbs |
| Dacor HWHP3618S Dimensions |
| Height | 18" |
| Exterior Width | 36" |
| Depth | 24.1" |
| CFM | 600 CFM |