![]() |
|
|
| Dacor MRV48ERS Appearance | |
| Blower Type | Blower not Included |
| Dacor MRV48ERS Features | |
| Stepless Blower Speed Capacity | Yes |
| Retractable | Yes |
| Dacor MRV48ERS Technical Details | |
| Color | Stainless Steel |
| Type | Downdraft |
| Width | 48" |
| Volts | 120 Volts |
| Amps | 15 Amps |
| Frequency | 60 Hz. |
| Warranty Terms | Limited 2 Years Parts and Labor |
| Vertical Rise | 15" |
| Weight | 68.00 lbs |
| Dacor MRV48ERS Dimensions | |
| Exterior Width | 48" |
| Depth | 2.5625" |
| Height | 45" |
| CFM | 1100 CFM |