| Dacor RNHE3018S Appearance |
| Type | Hood |
| Style | Canopy Pro Style |
| Venting Type | Ducted |
| Blower Type | Internal |
| Dacor RNHE3018S Features |
| Light | Yes |
| Light Bulb Type | LED |
| Number of Fan Speeds | 2 |
| Automatic Turn On | Yes |
| Glass Canopy | No |
| Low dBA | Yes |
| Removable Baffle Filters | Yes |
| Baffle Filters | Yes |
| Dacor RNHE3018S Technical Details |
| Color | Stainless Steel |
| Energy Star | No |
| Width | 30" |
| Volts | 120 Volts |
| Amps | 15 Amps |
| Approved for Outdoor Use | No |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Filter Type | Baffle |
| Commercial | No |
| Frequency | 60 Hz. |
| UL | No |
| Fan | Yes |
| Recirculating Kit | No |
| Pro-Style | Yes |
| Name | Epicure |
| Number of Light Bulbs | 3 |
| Weight | 100.00 lbs |
| Dacor RNHE3018S Dimensions |
| Height | 18" |
| Exterior Width | 30" |
| Depth | 25.5" |
| CFM | 600 CFM |