| Jenn-Air JDS1750FS Appearance |
| Gas Type | Natural Gas |
| Jenn-Air JDS1750FS Handle |
| Handle Design | Contemporary |
| Handle Shape | Curved |
| Handle Type | Bar |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Jenn-Air JDS1750FS Features |
| Downdraft Ventilation | Yes |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Continuous Grates | Yes |
| Proofing | Yes |
| Star-K Certification | Yes |
| AquaLift Self-Cleaning Technology | Yes |
| UL Certification | Yes |
| Downdraft Venting | Yes |
| Brass Burners | Yes |
| Timer | Yes |
| Jenn-Air JDS1750FS Oven Features |
| Convection | Yes |
| Self-Cleaning | Yes |
| Delay Bake | Yes |
| Jenn-Air JDS1750FS Technical Details |
| Color | Stainless Steel |
| Style | Slide-In |
| Width | 29.875" |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Burners | 4 |
| Volts | 240 Volts |
| Sabbath Mode | Yes |
| BTUs | 17000 BTU |
| Amps | 40 Amps |
| Digital Temperature Display | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Timer | Yes |
| LP Conversion | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Cooktop | Sealed Burner |
| Stainless Steel Handle | Yes |
| Viewing Window | Yes |
| Broiler Element Location | Top |
| Oven Racks | 3 |
| Primary Oven Capacity | 6.4 cu. ft. |
| Oven BTUs | 19000 BTU |
| Broiler | Yes |
| Frequency | 60 Hz. |
| Simmer Burner | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Warranty Terms | Limited 2 Years of Parts and Labor |
| Star-K Certified | Yes |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Oven Control Type | Digital |
| Handle Style | Euro-Style Stainless Handle |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Front Left Output | 17000 |
| Back Left Output | 5600 |
| Back Right Output | 9200 |
| Front Right Output | 15000 |
| Weight | 240.00 lbs |
| Jenn-Air JDS1750FS Dimensions |
| Exterior Width | 30" |
| Height | 36" |
| Depth | 27.8125" |