| Jenn-Air JDSP536HL Appearance |
| Gas Type | Natural Gas |
| LP Conversion | Yes |
| Pro-Style | Yes |
| Cooktop | Sealed Burner |
| Jenn-Air JDSP536HL Handle |
| Handle Design | Contemporary |
| Handle Shape | Tubular |
| Handle Type | Bar |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Jenn-Air JDSP536HL Smart Features |
| Wi-Fi | Yes |
| Jenn-Air JDSP536HL Cooktop Features |
| Griddle | Yes |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Continuous Grates | Yes |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Jenn-Air JDSP536HL Oven Features |
| Viewing Window | Yes |
| Convection | Yes |
| Self-Cleaning | Yes |
| Temperature Probe | Yes |
| Delay Bake | Yes |
| Oven Control Type | Knobs |
| Jenn-Air JDSP536HL Technical Details |
| Color | Stainless Steel |
| Style | Freestanding |
| Width | 35.875" |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Burners | 4 |
| Volts | 240 Volts |
| Interior Oven Light | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Stainless Steel Handle | Yes |
| Burners / Elements | 4 |
| Interior Width | 29.9" |
| Interior Depth | 16.3" |
| Interior Height | 14.3" |
| Broiler | Yes |
| Star-K Certified | Yes |
| Knob Type | Metal |
| Handle Style | RISE |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Remote Monitoring | Yes |
| Weight | 444.00 lbs |
| Jenn-Air JDSP536HL Features |
| Sabbath Mode | Yes |
| Simmer Burner | Yes |
| Halo-Effect Knobs | Yes |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Jenn-Air Culinary Center | Yes |
| Dishwasher Safe Grates | Yes |
| Remote Access | Yes |
| Cinematic Lighting | Yes |
| Star-K Certification | Yes |
| Continuous Grates | Yes |
| Temperature Probe | Yes |
| CustomClean with Automatic Lock | Yes |
| Telescopic Glide Shelf | Yes |
| Dual-Fan MultiMode True Convection System | Yes |
| Jenn-Air JDSP536HL Dimensions |
| Exterior Width | 36" |
| Height | 36" |
| Depth | 29.8125" |
| Total Capacity | 5.1 cu. ft. |