| Jenn-Air JES1450FB Appearance |
| Cooktop | Smoothtop |
| Style | Slide-In |
| Drawer | Oven |
| Pro-Style | No |
| Jenn-Air JES1450FB Handle |
| Handle Design | Contemporary |
| Handle Shape | Curved |
| Handle Type | Bar |
| Handle Color | Black |
| Jenn-Air JES1450FB Smart Features |
| Wi-Fi | No |
| Jenn-Air JES1450FB Cooktop Features |
| Induction | No |
| Downdraft Ventilation | No |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Jenn-Air JES1450FB Oven Features |
| Convection | Yes |
| Viewing Window | Yes |
| Double Oven | No |
| Self-Cleaning | Yes |
| Temperature Probe | No |
| Delay Bake | Yes |
| Steam-Clean | No |
| Jenn-Air JES1450FB Technical Details |
| Color | Black |
| Width | 29.875" |
| Fuel Type | Electric |
| Volts | 240 Volts |
| Amps | 40 Amps |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Timer | Yes |
| Continuous Grates | No |
| Stainless Steel Handle | No |
| Broiler Element Location | Top |
| Oven Racks | 3 |
| Proofing | No |
| Removable Door | No |
| Broiler | Yes |
| Cast Iron Grates | No |
| Frequency | 60 Hz. |
| Elements | 5 |
| Grill | No |
| Griddle | No |
| Warranty Terms | Limited 2 Years of Parts and Labor |
| Star-K Certified | No |
| Oven Control Type | Digital |
| UL | Yes |
| Steam Oven | No |
| Knob Color | Black Stainless Steel |
| Oven Watts | 3600 Watts |
| French Top | No |
| Dual Door | No |
| Front Left Output | 3200 |
| Back Left Output | 3200 |
| Back Right Output | 1200 |
| Front Right Output | 3200 |
| Middle Back Output | 100 |
| Weight | 235.00 lbs |
| Jenn-Air JES1450FB Features |
| Sabbath Mode | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Digital Temperature Display | Yes |
| Bright Oven Lights | Yes |
| Self-Clean Oven | Yes |
| AquaLift Self-Cleaning Technology | Yes |
| Glass Ceramic Surface | Yes |
| UL Certification | Yes |
| Baking Drawer | Yes |
| Timer | Yes |
| Telescopic Glide Shelf | Yes |
| Dual-Fan MultiMode True Convection System | Yes |
| Jenn-Air JES1450FB Dimensions |
| Exterior Width | 30" |
| Height | 36" |
| Depth | 28.875" |
| Total Capacity | 7.1 cu. ft. |