| Jenn-Air JES1750FS Appearance |
| Cooktop | Smoothtop |
| Style | Slide-In |
| Drawer | Oven |
| Jenn-Air JES1750FS Handle |
| Handle Design | Contemporary |
| Handle Shape | Curved |
| Handle Type | Bar |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Jenn-Air JES1750FS Cooktop Features |
| Downdraft Ventilation | Yes |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Jenn-Air JES1750FS Oven Features |
| Convection | Yes |
| Viewing Window | Yes |
| Self-Cleaning | Yes |
| Delay Bake | Yes |
| Jenn-Air JES1750FS Technical Details |
| Color | Stainless Steel |
| Width | 29.875" |
| Fuel Type | Electric |
| Volts | 240 Volts |
| Amps | 40 Amps |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Timer | Yes |
| Broiler Element Location | Top |
| Oven Racks | 3 |
| Removable Door | Yes |
| Primary Oven Capacity | 6.4 cu. ft. |
| Broiler | Yes |
| Frequency | 60 Hz. |
| Elements | 4 |
| Simmer Burner | Yes |
| Warranty Terms | Limited 2 Years of Parts and Labor |
| Oven Control Type | Digital |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Oven Watts | 3600 Watts |
| Front Left Output | 3000 |
| Back Left Output | 1300 |
| Back Right Output | 1200 |
| Front Right Output | 3200 |
| Weight | 240.00 lbs |
| Jenn-Air JES1750FS Features |
| Sabbath Mode | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Digital Temperature Display | Yes |
| 24 Hour Delay Start | Yes |
| Self-Clean Oven | Yes |
| AquaLift Self-Cleaning Technology | Yes |
| Glass Ceramic Surface | Yes |
| Downdraft Venting | Yes |
| Downdraft Ventilation Cooktop | Yes |
| Timer | Yes |
| Jenn-Air JES1750FS Dimensions |
| Exterior Width | 30" |
| Height | 36" |
| Depth | 27.8125" |