| Jenn-Air JGRP430HL Appearance |
| Gas Type | Natural Gas |
| Pro-Style | Yes |
| LP Conversion | Yes |
| Cooktop | Sealed Burner |
| Jenn-Air JGRP430HL Handle |
| Handle Design | Contemporary |
| Handle Shape | Tubular |
| Handle Type | Bar |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Jenn-Air JGRP430HL Smart Features |
| Smart Appliance | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Works with Alexa | Yes |
| Works with Google Assistant | Yes |
| Works with Nest | Yes |
| Works with Brand Specific App | Yes |
| Jenn-Air JGRP430HL Cooktop Features |
| Burners / Elements | 4 |
| Brass Burners | Yes |
| Highest Burner Output | 20000 BTU |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Jenn-Air JGRP430HL Oven Features |
| Convection | Yes |
| Self-Cleaning | Yes |
| Viewing Window | Yes |
| Temperature Probe | Yes |
| Delay Bake | Yes |
| Jenn-Air JGRP430HL Features |
| Sabbath Mode | Yes |
| Continuous Grates | Yes |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Temperature Probe | Yes |
| Works with Nest | Yes |
| Google Assistant Enabled Device | Yes |
| Alexa Enabled Device | Yes |
| Jenn-Air Culinary Center | Yes |
| CustomClean with Automatic Lock | Yes |
| Dual-Fan MultiMode True Convection System | Yes |
| Halo-Effect Knobs | Yes |
| Remote Access | Yes |
| Dual-Stacked PowerBurner | Yes |
| Soft Close Door | Yes |
| Dishwasher Safe Grates | Yes |
| Timer | Yes |
| Cinematic Lighting | Yes |
| Jenn-Air JGRP430HL Technical Details |
| Color | Stainless Steel |
| Style | Freestanding |
| Width | 29.875" |
| Fuel Type | Gas |
| Burners | 4 |
| Volts | 120 Volts |
| Amps | 15 Amps |
| Interior Oven Light | Yes |
| Timer | Yes |
| Stainless Steel Handle | Yes |
| Oven Racks | 3 |
| Proofing | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Oven BTUs | 17000 BTU |
| Interior Width | 24" |
| Interior Depth | 16.3" |
| Interior Height | 14.3" |
| Broiler | Yes |
| Frequency | 60 Hz. |
| Simmer Burner | Yes |
| Oven Control Type | Knobs |
| Design Style | RISE |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Front Left Output | 20000 |
| Back Left Output | 18000 |
| Back Right Output | 9000 |
| Front Right Output | 20000 |
| Weight | 408.00 lbs |
| Jenn-Air JGRP430HL Dimensions |
| Exterior Width | 30" |
| Height | 38.75" |
| Depth | 29.1875" |
| Total Capacity | 4.1 cu. ft. |