| Jenn-Air JGS1450FS Appearance |
| Gas Type | Natural Gas |
| LP Conversion | Yes |
| Cooktop | Sealed Burner |
| Drawer | Oven |
| Pro-Style | Yes |
| Jenn-Air JGS1450FS Handle |
| Handle Design | Contemporary |
| Handle Shape | Curved |
| Handle Type | Bar |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Jenn-Air JGS1450FS Smart Features |
| Wi-Fi | Yes |
| Jenn-Air JGS1450FS Cooktop Features |
| Burners / Elements | 5 |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Jenn-Air JGS1450FS Oven Features |
| Convection | Yes |
| Viewing Window | Yes |
| Self-Cleaning | Yes |
| Delay Bake | Yes |
| Jenn-Air JGS1450FS Features |
| Sabbath Mode | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Continuous Grates | Yes |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Digital Temperature Display | Yes |
| Sealed Cooktop Burners | Yes |
| 24 Hour Delay Start | Yes |
| Self-Clean Oven | Yes |
| AquaLift Self-Cleaning Technology | Yes |
| UL Certification | Yes |
| DuraFinish Protection | Yes |
| Baking Drawer | Yes |
| Brass Burners | Yes |
| Temperature Probe | Yes |
| Jenn-Air JGS1450FS Technical Details |
| Color | Stainless Steel |
| Style | Slide-In |
| Width | 29.875" |
| Fuel Type | Gas |
| Burners | 5 |
| Volts | 120 Volts |
| BTUs | 19000 BTU |
| Amps | 15 Amps |
| Interior Oven Light | Yes |
| Stainless Steel Handle | Yes |
| Broiler Element Location | Top |
| Oven Racks | 3 |
| Removable Door | Yes |
| Oven BTUs | 19000 BTU |
| Broiler | Yes |
| Frequency | 60 Hz. |
| Simmer Burner | Yes |
| Warranty Terms | Limited 2 Years of Parts and Labor |
| Star-K Certified | Yes |
| Oven Control Type | Digital |
| Handle Style | Euro-Style Stainless Handle |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Front Left Output | 19000 |
| Back Left Output | 15000 |
| Back Right Output | 9200 |
| Front Right Output | 15000 |
| Middle Front Output | 8000 |
| Weight | 235.00 lbs |
| Jenn-Air JGS1450FS Dimensions |
| Exterior Width | 30" |
| Height | 36" |
| Depth | 28.3125" |
| Total Capacity | 5.8 cu. ft. |