| JennAir JDS1750ML Appearance |
| Color | Stainless Steel |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Style | Slide-In |
| Cooktop | Sealed Burner |
| Viewing Window | Yes |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Gas Type | Natural Gas |
| Continuous Grates | Yes |
| Pro-Style | Yes |
| JennAir JDS1750ML Features |
| Handle Design | Pro Style |
| Handle Shape | Tubular |
| Handle Type | Bar |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Downdraft Venting | Yes |
| DuraFinish Protection | Yes |
| AquaLift Self-Cleaning Technology | Yes |
| Air Fry Function | Yes |
| Die-Cast Metal Knobs | Yes |
| Emotive Controls | Yes |
| Glide Rack | Yes |
| JennAir JDS1750ML Oven Features |
| Total Capacity | 6.8 cu. ft. |
| Interior Width | 24.25" |
| Interior Height | 21.375" |
| Interior Depth | 20.75" |
| Air Fry | Yes |
| Dual Door | No |
| Oven Racks | 3 |
| Broiler | Yes |
| Convection | Yes |
| Oven Control Type | Digital |
| Double Oven | No |
| JennAir JDS1750ML Cooktop Features |
| Burners / Elements | 4 |
| Burners | 4 |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Downdraft Ventilation | Yes |
| Griddle | No |
| Grill | No |
| Cast Iron Grates | Yes |
| French Top | No |
| JennAir JDS1750ML Electrical Specifications |
| Volts | 240 Volts |
| Amps | 50 Amps |
| JennAir JDS1750ML Certification |
| ADA Compliant | Yes |
| JennAir JDS1750ML Technical Details |
| Frequency | 60 Hz. |
| Weight | 258 lbs |
| JennAir JDS1750ML Details |
| Luxury | Yes |
| JennAir JDS1750ML Dimensions |
| Exterior Width | 30" |
| Width | 29.875" |
| Height | 36" |
| Depth | 28.625" |