| JennAir JES1750ML Appearance |
| Color | Stainless Steel |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Style | Slide-In |
| Cooktop | Smoothtop |
| Viewing Window | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Pro-Style | Yes |
| JennAir JES1750ML Features |
| Handle Design | Pro Style |
| Handle Shape | Tubular |
| Handle Type | Bar |
| Handle Color | Stainless Steel |
| AquaLift Self-Cleaning Technology | Yes |
| Downdraft Venting | Yes |
| Die-Cast Metal Knobs | Yes |
| Air Fry Function | Yes |
| Emotive Controls | Yes |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Glide Rack | Yes |
| Self-Clean Oven | Yes |
| Hot Surface Indicator | Yes |
| UL Certification | Yes |
| JennAir JES1750ML Oven Features |
| Total Capacity | 6.2 cu. ft. |
| Dual Door | No |
| Oven Racks | 3 |
| Broiler | Yes |
| Convection | Yes |
| Oven Control Type | Digital |
| Double Oven | No |
| JennAir JES1750ML Cooktop Features |
| Burners / Elements | 4 |
| Elements | 4 |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Downdraft Ventilation | Yes |
| Griddle | No |
| Grill | No |
| French Top | No |
| JennAir JES1750ML Electrical Specifications |
| Volts | 240 Volts |
| Amps | 50 Amps |
| JennAir JES1750ML Certification |
| ADA Compliant | Yes |
| JennAir JES1750ML Technical Details |
| Fuel Options | Electric |
| Weight | 234 lbs |
| JennAir JES1750ML Details |
| Luxury | Yes |
| JennAir JES1750ML Dimensions |
| Exterior Width | 30" |
| Width | 29.875" |
| Height | 36" |
| Depth | 28.625" |