| JennAir JGS1450ML Appearance |
| Color | Stainless Steel |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Style | Slide-In |
| Cooktop | Sealed Burner |
| Drawer | Baking |
| Viewing Window | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Gas Type | Natural Gas |
| Continuous Grates | Yes |
| Pro-Style | Yes |
| JennAir JGS1450ML Features |
| Handle Design | Pro Style |
| Handle Shape | Tubular |
| Handle Type | Bar |
| Handle Color | Stainless Steel |
| AquaLift Self-Cleaning Technology | Yes |
| Baking Drawer | Yes |
| Dual-Stacked PowerBurner | Yes |
| Die-Cast Metal Knobs | Yes |
| Air Fry Function | Yes |
| DuraFinish Protection | Yes |
| True Convection | Yes |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Glide Rack | Yes |
| Emotive Controls | Yes |
| JennAir JGS1450ML Oven Features |
| Total Capacity | 6.4 cu. ft. |
| Interior Width | 24.25" |
| Interior Height | 20" |
| Interior Depth | 20.75" |
| Dual Door | No |
| Steam-Clean | No |
| Broiler | Yes |
| Self-Cleaning | Yes |
| Convection | Yes |
| Oven Control Type | Digital |
| Double Oven | No |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven BTUs | 31000 BTU |
| JennAir JGS1450ML Cooktop Features |
| Burners / Elements | 5 |
| Burners | 5 |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Downdraft Ventilation | No |
| Griddle | No |
| Grill | No |
| Cast Iron Grates | Yes |
| French Top | No |
| Highest Burner Output | 19000 BTU |
| JennAir JGS1450ML Electrical Specifications |
| Volts | 120 Volts |
| Amps | 15 Amps |
| JennAir JGS1450ML Technical Details |
| Frequency | 60 Hz. |
| Fuel Options | Gas |
| Weight | 262 lbs |
| JennAir JGS1450ML Details |
| Luxury | Yes |
| JennAir JGS1450ML Dimensions |
| Exterior Width | 30" |
| Width | 29.875" |
| Height | 36" |
| Depth | 28.625" |