| JennAir JIS1450ML Appearance |
| Color | Stainless Steel |
| Style | Slide-In |
| Cooktop | Smoothtop |
| Viewing Window | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Pro-Style | Yes |
| JennAir JIS1450ML Features |
| Handle Design | Pro Style |
| Handle Shape | Tubular |
| Handle Type | Bar |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Induction Technology | Yes |
| True Convection | Yes |
| Emotive Controls | Yes |
| Bridge Element | Yes |
| Assisted Cooking | Yes |
| Air Fry Function | Yes |
| Pan Detection | Yes |
| JennAir JIS1450ML Oven Features |
| Total Capacity | 6.2 cu. ft. |
| Dual Door | No |
| Oven Racks | 3 |
| Broiler | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Convection | Yes |
| Digital Temperature Display | Yes |
| Oven Control Type | Digital |
| Double Oven | No |
| Interior Oven Light | Yes |
| JennAir JIS1450ML Cooktop Features |
| Induction | Yes |
| Burners / Elements | 4 |
| Elements | 4 |
| Cooktop Control Type | Digital |
| Downdraft Ventilation | No |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Griddle | No |
| Grill | No |
| French Top | No |
| JennAir JIS1450ML Electrical Specifications |
| Volts | 240 Volts |
| JennAir JIS1450ML Certification |
| ADA Compliant | Yes |
| JennAir JIS1450ML Technical Details |
| Frequency | 60 Hz. |
| Fuel Options | Induction |
| Weight | 234 lbs |
| JennAir JIS1450ML Details |
| Luxury | Yes |
| JennAir JIS1450ML Dimensions |
| Exterior Width | 30" |
| Width | 29.875" |