| La Cornue C1GP Appearance |
| Color | Graphite |
| Style | Freestanding |
| Cooktop | Sealed Burner |
| Drawer | Storage |
| Viewing Window | No |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Gas Type | Natural Gas |
| Continuous Grates | No |
| Digital Clock | No |
| Trim | Polished Chrome |
| La Cornue C1GP Features |
| Handle Design | None |
| Handle Shape | Tubular |
| Handle Type | Bar |
| Multi-Function Convection Oven | Yes |
| La Cornue C1GP Oven Features |
| Total Capacity | 4.59 cu. ft. |
| Primary Oven Capacity | 2.39 cu. ft. |
| Interior Width | 16.9" |
| Interior Height | 16.2" |
| Interior Depth | 14.6" |
| Secondary Oven Capacity | 2.2 cu. ft. |
| Secondary Interior Width | 16.9" |
| Secondary Interior Height | 15" |
| Secondary Interior Depth | 14.6" |
| Dual Door | Yes |
| Oven Racks | 4 |
| Steam-Clean | No |
| Sabbath Mode | No |
| Self-Cleaning | No |
| Convection | Yes |
| Delay Bake | No |
| Digital Temperature Display | No |
| Oven Control Type | Knobs |
| Steam Oven | No |
| Double Oven | Yes |
| Timer | No |
| Proofing | No |
| Temperature Probe | No |
| Interior Oven Light | Yes |
| Removable Door | No |
| La Cornue C1GP Cooktop Features |
| Burners / Elements | 5 |
| Burners | 5 |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Downdraft Ventilation | No |
| Griddle | No |
| Grill | No |
| Cast Iron Grates | Yes |
| French Top | No |
| Highest Burner Output | 17500 BTU |
| La Cornue C1GP Burner Output |
| Front Left Output | 12000 |
| Back Left Output | 12000 |
| Back Right Output | 12000 |
| Front Right Output | 6000 |
| Middle Center Output | 17500 |
| La Cornue C1GP Electrical Specifications |
| Volts | 240 Volts |
| Amps | 25 Amps |
| La Cornue C1GP Certification |
| ADA Compliant | No |
| Star-K Certified | No |
| La Cornue C1GP Technical Details |
| Weight | 350 lbs. |
| LP Conversion | Yes |
| Frequency | 60 Hz. |
| Warranty Terms | 3 Years on Parts and Labor |
| Minimum Height | 35.8" |
| Vide Demo | https://www.youtube.com/embed/_dGE39_8zfk |
| La Cornue C1GP Customizations |
| Customizable Color Options | Yes |
| Customizable Knob Color Options | Yes |
| Customizable Trim Options | Yes |
| La Cornue C1GP Details |
| Luxury | Yes |
| La Cornue C1GP Dimensions |
| Exterior Width | 43" |
| Width | 43" |
| Height | 36.9" |
| Depth | 25.6" |