| La Cornue C1QPI Appearance |
| Cooktop | Smoothtop |
| Style | Freestanding |
| Drawer | Storage |
| Trim | Polished Chrome |
| La Cornue C1QPI Handle |
| Handle Design | Traditional |
| Handle Shape | Tubular |
| Handle Type | Bar |
| La Cornue C1QPI Cooktop Features |
| Induction | Yes |
| Burners / Elements | 5 |
| Highest Element Output | 3700 Watts |
| Downdraft Ventilation | No |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| La Cornue C1QPI Oven Features |
| Convection | Yes |
| Viewing Window | No |
| Double Oven | Yes |
| Self-Cleaning | No |
| Delay Bake | No |
| Temperature Probe | No |
| Steam-Clean | No |
| La Cornue C1QPI Technical Details |
| Color | Roquefort |
| Width | 42.99" |
| Fuel Type | Electric |
| Volts | 240 Volts |
| Amps | 50 Amps |
| Timer | No |
| Oven Racks | 4 |
| Primary Oven Capacity | 2.39 cu. ft. |
| Interior Width | 16.9" |
| Interior Depth | 14.6" |
| Interior Height | 16.2" |
| Secondary Oven Capacity | 2.2 cu. ft. |
| Elements | 5 |
| Grill | No |
| Griddle | No |
| Oven Control Type | Knobs |
| Steam Oven | No |
| French Top | No |
| Dual Door | Yes |
| Front Left Output | 1400 |
| Back Left Output | 3000 |
| Back Right Output | 3000 |
| Front Right Output | 3000 |
| Middle Center Output | 3700 |
| Secondary Interior Width | 16.9" |
| Secondary Interior Depth | 14.6" |
| Secondary Interior Height | 15" |
| Weight | 465.00 lbs |
| La Cornue C1QPI Features |
| Sabbath Mode | No |
| ADA Compliant | No |
| Digital Clock | No |
| Digital Temperature Display | No |
| Multi-Function Convection Oven | Yes |
| Induction Technology | Yes |
| Continuous Grates | Yes |
| La Cornue C1QPI Dimensions |
| Exterior Width | 43" |
| Height | 36.06" |
| Depth | 25.59" |
| Total Capacity | 4.59 cu. ft. |