| La Cornue C9LP Appearance |
| Gas Type | Natural Gas |
| LP Conversion | Yes |
| Cooktop | Sealed Burner |
| Drawer | Storage |
| Trim | Stainless Steel Trim and Polished Chrome Accents |
| La Cornue C9LP Handle |
| Handle Design | Traditional |
| Handle Shape | Tubular |
| Handle Type | Bar |
| Handle Color | Stainless Steel |
| La Cornue C9LP Cooktop Features |
| Highest Burner Output | 17500 |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| La Cornue C9LP Oven Features |
| Convection | Yes |
| Oven Control Type | Knobs |
| La Cornue C9LP Technical Details |
| Color | Provence Blue |
| Weight | 315 lbs |
| Style | Freestanding |
| Width | 35.4" |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Burners | 5 |
| Volts | 240 Volts |
| Amps | 20 Amps |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Racks | 2 |
| Primary Oven Capacity | 3.81 cu. ft. |
| Burners / Elements | 5 |
| Interior Width | 28.1" |
| Interior Depth | 15.3" |
| Interior Height | 15" |
| Frequency | 60 Hz. |
| Warranty Terms | 3 Years on Parts and Labor |
| Knob Color | Chrome |
| Minimum Height | 35.8" |
| Front Left Output | 12000 |
| Back Left Output | 12000 |
| Back Right Output | 12000 |
| Front Right Output | 6000 |
| Middle Center Burner | 17500 |
| Customizable Color Options | Yes |
| Customizable Knob Color Options | Yes |
| Customizable Trim Options | Yes |
| La Cornue C9LP Features |
| Multi-Function Convection Oven | Yes |
| Continuous Grates | Yes |
| La Cornue C9LP Dimensions |
| Exterior Width | 36" |
| Height | 36.9" |
| Depth | 25.6" |
| Total Capacity | 3.81 cu. ft. |