| La Cornue C9NNI Appearance |
| Cooktop | Smoothtop |
| Style | Freestanding |
| Drawer | Storage |
| Trim | Satin Chrome |
| La Cornue C9NNI Handle |
| Handle Design | Traditional |
| Handle Shape | Tubular |
| Handle Type | Bar |
| Handle Color | Stainless Steel |
| La Cornue C9NNI Cooktop Features |
| Burners / Elements | 5 |
| Highest Element Output | 3700 Watts |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| La Cornue C9NNI Oven Features |
| Convection | Yes |
| La Cornue C9NNI Technical Details |
| Color | Matte Black |
| Width | 35.4" |
| Fuel Type | Electric |
| Volts | 240 Volts |
| Amps | 50 Amps |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Racks | 2 |
| Primary Oven Capacity | 3.81 cu. ft. |
| Interior Width | 28.1 |
| Interior Depth | 15.3" |
| Interior Height | 15" |
| Frequency | 60 Hz. |
| Elements | 5 |
| Simmer Burner | Yes |
| Oven Control Type | Knobs |
| Front Left Output | 2200 |
| Back Left Output | 3000 |
| Back Right Output | 3000 |
| Front Right Output | 3000 |
| Middle Center Output | 3700 |
| Weight | 410.00 lbs |
| La Cornue C9NNI Features |
| Induction Technology | Yes |
| Multi-Function Convection Oven | Yes |
| La Cornue C9NNI Dimensions |
| Exterior Width | 36" |
| Height | 36.9" |
| Depth | 25.6" |
| Total Capacity | 3.81 cu. ft. |