| Dacor 772355 Appearance |
| Style | Refrigerator and Freezer Sets |
| Configuration | Side by Side |
| Exterior Width | 60" |
| Door Swing | Left-Right |
| Dacor 772355 Column Position |
| Refrigerator Right Position | Yes |
| Freezer Left Position | Yes |
| Dacor 772355 Refrigerator Features |
| Refrigerator Exterior Width | 36" |
| Refrigerator Total Capacity | 21.5 cu. ft. |
| Refrigerator Height | 83.375" |
| Refrigerator Depth | 23.8125" |
| Refrigerator Hinge Side | Right |
| Refrigerator Water Dispenser | Internal |
| Refrigerator Wi-Fi | Yes |
| Refrigerator Smart Appliance | Yes |
| Refrigerator Energy Star | Yes |
| Refrigerator Sabbath Mode | Yes |
| Refrigerator Accepts Custom Panels | Yes |
| Dacor 772355 Freezer Features |
| Freezer Exterior Width | 24" |
| Freezer Total Capacity | 13.6 cu. ft. |
| Freezer Height | 83.375" |
| Freezer Depth | 23.625" |
| Freezer Hinge Side | Left |
| Freezer Ice Maker | Yes |
| Freezer Smart Appliance | Yes |
| Freezer Accepts Custom Panels | Yes |
| Freezer Energy Star | Yes |
| Freezer Sabbath Mode | Yes |
| Dacor 772355 Technical Details |
| Color | Silver Stainless Steel |
| Ice Maker | Yes |
| Refrigerator Type | Built In |
| Refrigerator Width | 36" |
| Refrigerator Size | Full Size |
| Refrigerator LED Lighting | Yes |
| Freezer LED Lighting | Yes |
| Freezer Volts | 120 Volts |
| Freezer Defrost Type | Frost Free |
| Refrigerator Volts | 115 Volts |
| Refrigerator Amps | 15 Amps |
| Refrigerator Style | All Refrigerator |
| Refrigerator Door Alarm | Yes |
| Refrigerator ADA Compliant | No |
| Refrigerator Approved for Outdoor Use | No |
| Refrigerator Door Lock | No |
| Refrigerator Counter-Depth | Yes |
| Refrigerator Counter Depth | Yes |
| Refrigerator Spill Proof Shelves | Yes |
| Freezer Counter Depth | Yes |
| Freezer Door Alarm | Yes |
| Refrigerator Interior Color | Stainless Steel |
| Refrigerator Flush Installation | Yes |
| Refrigerator Compressor Location | Bottom Mounted |
| Weight | 999.99 lbs |