| Hestan 1605820 Appearance |
| Style | Refrigerator and Freezer Sets |
| Configuration | Side by Side |
| Exterior Width | 48" |
| Door Swing | Left-Right |
| Hestan 1605820 Column Position |
| Refrigerator Right Position | Yes |
| Freezer Left Position | Yes |
| Hestan 1605820 Refrigerator Features |
| Refrigerator Exterior Width | 30" |
| Refrigerator Total Capacity | 17.45 cu. ft. |
| Refrigerator Height | 84.5" |
| Refrigerator Depth | 24" |
| Refrigerator Hinge Side | Right |
| Refrigerator Field Reversible Doors | No |
| Hestan 1605820 Freezer Features |
| Freezer Exterior Width | 18" |
| Freezer Height | 83.5" |
| Freezer Depth | 25.25" |
| Freezer Hinge Side | Left |
| Freezer Ice Maker | Yes |
| Freezer Field Reversible Doors | No |
| Freezer Energy Star | No |
| Freezer Sabbath Mode | Yes |
| Hestan 1605820 Technical Details |
| Color | Sol Yellow |
| Refrigerator LED Lighting | Yes |
| Freezer LED Lighting | Yes |
| Freezer Volts | 115 Volts |
| Refrigerator Volts | 120 Volts |
| Refrigerator Door Alarm | Yes |
| Weight | 767.00 lbs |