| Jenn-Air 978053 Appearance |
| Style | Refrigerator and Freezer Sets |
| Configuration | Side by Side |
| Exterior Width | 60" |
| Door Swing | Left-Right |
| Jenn-Air 978053 Column Position |
| Refrigerator Right Position | Yes |
| Freezer Left Position | Yes |
| Jenn-Air 978053 Refrigerator Features |
| Refrigerator Exterior Width | 30" |
| Refrigerator Total Capacity | 17 cu. ft. |
| Refrigerator Height | 79.875" |
| Refrigerator Depth | 27.125" |
| Refrigerator Hinge Side | Right |
| Refrigerator Water Dispenser | Internal |
| Refrigerator Wi-Fi | Yes |
| Refrigerator Smart Appliance | Yes |
| Refrigerator Energy Star | Yes |
| Refrigerator Sabbath Mode | Yes |
| Refrigerator Accepts Custom Panels | Yes |
| Refrigerator Field Reversible Doors | No |
| Jenn-Air 978053 Freezer Features |
| Freezer Exterior Width | 30" |
| Freezer Total Capacity | 17 cu. ft. |
| Freezer Height | 84" |
| Freezer Depth | 27.125" |
| Freezer Hinge Side | Left |
| Freezer Ice Maker | Yes |
| Freezer Wi-Fi | Yes |
| Freezer Smart Appliance | Yes |
| Freezer Field Reversible Doors | No |
| Freezer Accepts Custom Panels | Yes |
| Freezer Energy Star | Yes |
| Freezer Sabbath Mode | Yes |
| Jenn-Air 978053 Technical Details |
| Color | Stainless Steel |
| Undercounter | No |
| Refrigerator Type | Built In |
| Refrigerator Width | 29.75" |
| Refrigerator Size | Full Size |
| Refrigerator LED Lighting | Yes |
| Freezer Volts | 120 Volts |
| Freezer Defrost Type | Automatic |
| Refrigerator Defrost Type | Automatic |
| Refrigerator Volts | 115 Volts |
| Refrigerator Style | All Refrigerator |
| Refrigerator Door Alarm | Yes |
| Refrigerator ADA Compliant | Yes |
| Refrigerator Approved for Outdoor Use | No |
| Refrigerator Door Lock | Yes |
| Refrigerator Counter-Depth | Yes |
| Refrigerator Counter Depth | Yes |
| Freezer Counter Depth | Yes |
| Freezer Door Alarm | Yes |
| Weight | 999.99 lbs |