| Jenn-Air JB36NXFXLE Appearance |
| Type | Built-In |
| Size | Full Size |
| Total Capacity | 20.86 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 5.56 cu. ft. |
| Hinge Side | Left |
| Jenn-Air JB36NXFXLE Features |
| Defrost Type | Automatic |
| Ice Maker | Yes |
| Type of Shelves | Glass |
| LED Lighting | Yes |
| Automatic Defrost | Yes |
| TwinFresh Climate Control System | Yes |
| Fully Integrated Design | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Jenn-Air JB36NXFXLE Technical Details |
| Color | Panel Ready |
| Energy Star | Yes |
| Style | Bottom Freezer |
| Number of Shelves | 4 |
| Volts | 120 Volts |
| Sabbath Mode | Yes |
| Refrigerator Capacity | 15.3 cu. ft. |
| Amps | 15 Amps |
| Depth without Handles | 24" |
| Cutout Width | 36" |
| Cutout Height | 84" |
| Flush Installation | Yes |
| Frequency | 60 Hz. |
| Depth with Door at 90 Degrees | 58.75" |
| Freezer Type | Drawers |
| Number of Doors | 2 |
| Weight | 164.00 lbs |
| Jenn-Air JB36NXFXLE Dimensions |
| Exterior Width | 36" |
| Width | 35.75" |
| Height | 83.125" |
| Depth | 25" |