| Jenn-Air JBRFR24IGX Appearance |
| Size | Full Size |
| Total Capacity | 13 cu. ft. |
| Hinge Side | Right |
| Jenn-Air JBRFR24IGX Smart Features |
| Wi-Fi | Yes |
| Smart Appliance | Yes |
| Jenn-Air JBRFR24IGX Features |
| Accepts Custom Panels | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Type of Shelves | Glass |
| Defrost Type | Automatic |
| Water Dispenser | Internal |
| LED Lighting | Yes |
| Daring Obsidian Interior | Yes |
| Ecliptic Lighting | Yes |
| Remote Access | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Continuous Grates | Yes |
| Automatic Defrost | Yes |
| Jenn-Air JBRFR24IGX Technical Details |
| Color | Panel Ready |
| Energy Star | Yes |
| Type | Built-In |
| Style | All Refrigerator |
| Number of Shelves | 3 |
| Volts | 120 Volts |
| Sabbath Mode | Yes |
| Amps | 15 Amps |
| ADA Compliant | Yes |
| Cutout Width | 24" |
| Cutout Depth | 25" |
| Cutout Height | 84" |
| Cabinet Depth | 23.6875" |
| Door Color | Panel Ready |
| Flush Installation | Yes |
| Depth with Door at 90 Degrees | 50.4375" |
| Compressor Location | Bottom Mounted |
| Column | Yes |
| Interior Color | Black |
| Weight | 476.00 lbs |
| Jenn-Air JBRFR24IGX Dimensions |
| Width | 23.75" |
| Exterior Width | 24" |
| Depth | 27.125" |
| Height | 79.875" |
| Counter-Depth | Yes |