| Jenn-Air JBSFS42NMX Appearance |
| Total Capacity | 25.5 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 9.5 cu. ft. |
| Counter-Depth | Yes |
| Jenn-Air JBSFS42NMX Handle |
| Handle Type | Sold Separately |
| Jenn-Air JBSFS42NMX Features |
| Accepts Custom Panels | Yes |
| Glass Door | No |
| Number of Doors | 2 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Lock | No |
| Type of Shelves | Glass |
| Defrost Type | Automatic |
| Ice Maker | No |
| Water Dispenser | No |
| LED Lighting | Yes |
| Capacitive Touch Controls with LED Display | Yes |
| Jenn-Air JBSFS42NMX Technical Details |
| Color | Panel Ready |
| Type | Built-In |
| Style | Side-by-Side |
| Volts | 120 Volts |
| Refrigerator Capacity | 16 cu. ft. |
| Amps | 15 Amps |
| ADA Compliant | No |
| Size | Full Size |
| Freezer | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Approved for Medical Use | No |
| Freezer Type | Shelves |
| Design Style | Contemporary |
| Interior Color | Black |
| Convertible Freezer/Refrigerator | No |
| Crisper | Yes |
| Weight | 601.00 lbs |
| Jenn-Air JBSFS42NMX Dimensions |
| Exterior Width | 42" |
| Width | 40.9375" |
| Height | 83.375" |