| Jenn-Air JBSS42E22L Appearance |
| Total Capacity | 25.5 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 9.2 cu. ft. |
| Counter-Depth | Yes |
| Jenn-Air JBSS42E22L Handle |
| Handle Design | Pro Style |
| Handle Shape | Tubular |
| Handle Type | Bar |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Jenn-Air JBSS42E22L Features |
| Number of Doors | 2 |
| Door Alarm | Yes |
| Number of Shelves | 4 |
| Type of Shelves | Glass |
| Defrost Type | Automatic |
| Ice Maker | Yes |
| Water Dispenser | External |
| LED Lighting | Yes |
| Star-K Certification | Yes |
| Capacitive Touch Controls with LED Display | Yes |
| Daring Obsidian Interior | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Jenn-Air JBSS42E22L Technical Details |
| Color | Stainless Steel |
| Energy Star | Yes |
| Type | Built-In |
| Style | Side-by-Side |
| Volts | 120 Volts |
| Sabbath Mode | Yes |
| Refrigerator Capacity | 16.3 cu. ft. |
| Amps | 15 Amps |
| Size | Full Size |
| Freezer | Yes |
| Flush Installation | Yes |
| Compressor Location | Top Mounted |
| Freezer Type | Shelves |
| Design Style | Pro Style |
| Interior Color | Black |
| Crisper | Yes |
| Weight | 627.00 lbs |
| Jenn-Air JBSS42E22L Dimensions |
| Exterior Width | 42" |
| Width | 41.25" |
| Height | 83.375" |
| Depth | 27.6875" |